Bezpieczeństwo a bitcoin

Bezpieczeństwo

Z pewnością, gdy zacząłeś interesować się bitcoinem, szybko dotarły do Ciebie pesymistyczne newsy dotyczące ataków hackerskich na użytkowników kryptowaluty. Bezpieczeństwo w inwestowaniu (a konkretnie przechowywaniu) walut cyfrowych jest kluczowe. Tym właśnie zajmiemy się w poniższym artykule.

Bezpieczeństwo a maile.

Klasyka gatunku – otrzymujesz maila z informacją, że właśnie ktoś przelał na Twój portfel niemałą część bitcoina. Wystarczy tylko kliknąć w link… Oczywiście już sama treść przypomina podejrzane loterie, w których od wygranej nagrody dzieli nas tylko jeden – niestety podejrzany – krok. Mimo tego nadal wielu użytkowników kryptowalut nie zwraca uwagi na swoje bezpieczeństwo i staje się ofiarami takich ataków.

Niedawno członkowie społeczności bitcoina otrzymali maile wysłane ponoć z powszechnie znanej domeny blockchain.info. Dopiero wnikliwe przyjrzenie się całej wiadomości pozwalało zauważyć, że faktycznie mail przyszedł na naszą skrzynkę z  blockchain.in. Kliknięcie zaś w link powodowało instalację wirusa, który mógł wykraść nasze monety. Pamiętajcie, że jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie w ogóle brzmi – NIE KLIKAĆ W PODEJRZANE LINKI. Najlepiej tego typu maila, jak ten opisany powyżej, w ogóle zignorować.

Wirusowe zapalenie portfela.

Skoro już przy wirusach jesteśmy, warto przypomnieć Wam o regularnym skanowaniu dysków programem antywirusowym. Osoby, które tego nie robią, są narażone na działanie oprogramowania, które również może zagrozić bezpieczeństwu Waszych bitcoinów.

Jeden z „popularniejszych” przedstawicieli takich wirusów podmienia adresy do wypłaty kryptowaluty. Ten typ trojana wykorzystuje funkcję schowka na komputerze ofiary. W czasie kopiowania adresu portfela podmienia go na adres cyberprzestępcy. Nieświadomy niczego użytkownik wysyła swoje coiny na adres złodzieja. By uniknąć tego typu sytuacji najlepiej przed wysyłką bitcoinów sprawdzić adres, który wkleiliśmy do portfela. Recepta na ten typ zagrożenia jest jak widać banalnie prosta.

Bezpieczeństwo a portfel.

Jeśli chcesz trzymać swoje kryptowaluty na portfelu zainstalowanym na komputerze lub smartfonie,  pamiętaj, by regularnie skanować dysk urządzenia programem antywirusowy. Ponadto warto nadać portfelowi bezpieczne hasło.

Bezpieczne czyli jakie?:

– składające się z co najmniej 10 znaków,
– zawierające kombinację cyfr, wielkich i małych liter oraz symboli (np. #%^&@),
– nie zawierające wyrazów z logicznymi zamiennikami liter, np. „kryptow@lut@”,
– nie zawierające całego wyrazu znajdującego się w słowniku (np. waluta),
– różniące się od wszystkich poprzednich haseł (nie dopisuj np. kolejnej „1”, a zamiast tego zmień je całkowicie),
– nie zawierające powtórzeń znaków (np. 0000), sekwencji (np. abcdefghij), ani ciągów znaków występujących obok siebie na klawiaturze (np. popularne QWERTY).

Kupuj bitcoiny tylko w sprawdzony sposób.

Nieraz z pewnością spotkałeś się na forach lub na Facebooku z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży kryptowaluty bez pośredników (czyt. giełd czy kantorów). Zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Pamiętaj, że kupno od obcej sobie osoby jest zawsze obarczone ryzykiem oszustwa i wyłudzenia pieniędzy. Kupuj bitcoiny tylko na giełdzie lub kantorze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *