Hard Fork: SegWit2x i Bitcoin Gold – Nowe podziały BTC coraz bliżej

W ostatnim czasie coraz więcej słychać o dwóch zbliżających się podziałach w łańcuchu BTC, tzw. Hard Fork. Pierwszy z nich to Bitcoin Gold a drugi, SegWit2x.

Optujący za tą zmianą podkreślają, że pozwoli to na skrócenie czasu oczekiwania na przetworzenie transakcji. Kolejny hard fork teoretycznie powiększy dwukrotnie limit transferów przypadający na każde 10 min. Powinno to przełożyć się nie tylko na skrócenie czasu, a także na spadek średniej prowizji płaconej przez użytkowników, gdyż obecnie rosną one z uwagi na zbyt małą przepustowość. Przeciwnicy sugerują, że takie rozwiązanie zwiększy koszty przetwarzania bloków, co zahamuje ewentualne spadki prowizji. W opozycji stoi także zespół Bitcoin Core. Zaznaczają, że nie powinno się wdrażać podobnych rozwiązań bez wyraźnego poparcia użytkowników sieci oraz samego dewelopera. Jednym z czynników budzących najwięcej kontrowersji jest fakt, że pomysł popierają głównie biznes i duże firmy wydobywające BTC. Dodatkowo, w dalszym ciągu nie ma pewności odnośnie implementacji systemu proof-of-work, który wiąże się z zabezpieczeniem przed wielokrotnym wydawaniem (replay protection).

Bitcoin moneta

Przy ponad 95% wsparciu możliwe byłoby uniknięcie podziału i zwyczajne „ulepszenie” sieci. Obecnie już wiadomo, że takiego supportu nie ma, a rozłam łańcucha na dwa osobne jest konieczny. Podnoszonym tematem jest obawa
o utratę swoich BTC przez użytkowników. Zalecenia dotyczące tej kwestii można sprowadzić do prostego konsensusu. Najlepszym sposobem jest trzymanie swoich BTC w portfelu zamiast na giełdzach podczas hard forka,
ale także nie przeprowadzanie transakcji na 24 godziny przed i po rozłamie.
Po splicie, każdemu użytkownikowi będzie przysługiwała odpowiednia ilość nowej waluty, zgodna z posiadaną przez niego ilością BTC.

Klienci Bitelon nie mają żadnych powodów do zmartwień. O ile także zalecamy im nie przeprowadzanie transakcji na zewnątrz giełdy w krótkim okresie
od hard forka, o tyle środki pozostawione na rachunkach giełdy będą w 100% bezpieczne. Każdy użytkownik otrzyma również przysługującą mu ilość nowej waluty.

Zamieszanie spowodowane nadchodzącymi zmianami powiększa inny podział łańcucha związany z powstaniem Bitcoin Gold. Pomysłodawcą jest firma LightningASIC z Hong Kongu, którą kieruje Jack Liao (CEO). Hard fork planowany jest na 25 października.

Kolejny hard fork, określany jako SegWit2x, ma na celu zwiększenie wielkości bloku z 1 do 2 MB. Wydarzenie ma mieć miejsce wraz z wydobyciem bloku nr 494 784, który zostanie wykopany w listopadzie. Podstawowym argumentem twórców pomysłu za jego wprowadzeniem jest postępująca centralizacja wydobycia BTC, której większość mocy obliczeniowej jest w posiadaniu relatywnie wąskiej grupy firm i osób. Może to w przyszłości prowadzić do niekorzystnego rozkładu sił w zakresie negocjacji nad usprawnieniami łańcucha BTC, tak jak to miało miejsce w przypadku SegWita.

Pomysłodawcy chcieliby zmniejszenia roli dużych kopalni na rzecz małych górników. Zmiany miałyby zwiększyć opłacalność wydobycia dzięki kartom graficznym, gdyż Bitcoin Gold nie będzie mógł być kopany sprzętem dedykowanym do BTC. Kolejną zmianą jest kwestia dostosowywania się trudności wydobycia. W przypadku BTC trudność zmienia się co dwa tygodnie, gdzie Bitcoin Gold ma ją dostosowywać co każdy wydobyty blok.

Niemniej jednak, wokół projektu pojawiło się wiele kontrowersji i wątpliwości w jego rzetelność. Do najważniejszej należy brak implementacji systemu proof-of-work, podobnie jak przy SegWit2x, jednakże w tym przypadku jego dodanie jest znacznie mniej prawdopodobne. Ten system to między innymi jeden z fundamentalnych warunków do uruchomienia coina na większości giełd i portfeli. Zwątpienie powiększają informacje o pre-mine deweloperów,
w którym wydobyto 16 000 bloków przekładających się na 200 000 tokenów.

Wiele środowisk branżowych zdążyło już ostrzec swoich użytkowników przed zagrożeniem scamu w związku z projektem Bitcoin Gold. Zespół Bitelon rekomenduje korzystanie z klasycznego Bitcoina, który został dokładnie opisany na: www.bitelon.pl/bitcoin . Chcemy przestrzec swoich klientów przed nieuzasadnionym zbytnim angażowaniem się w projekty pozostawiające wątpliwości wobec swojej rzetelności i bezpieczeństwa środków. Pragniemy także zaznaczyć, że każdy klient utrzymujący swoje BTC w trakcie hard forka na rachunkach giełdy otrzyma możliwość wypłaty przysługujących mu BTG.

Dokładne informacje dotyczące daty wprowadzenia poszczególnych zmian:

www.btcgpu.org

www.coinsalad.com/2x/countdown

 

/RG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *