Jaki portfel bitcoin wybrać?

portfel do kryptowalutCzym jest „portfel”?

Portfel to aplikacja zainstalowana na dowolnym urządzeniu takim jak: komputer, tablet, smartphone. Istnieją także portfele w wersji przeglądarkowej, jednakże nie cieszą się zbytnim zaufaniem. Portfel służy do przechowywania posiadanych przez użytkownika kryptowalut. W zależności od aplikacji, w danym portfelu można przechowywać określone coiny i tokeny.

Każdy portfel mieści zazwyczaj nieograniczoną ilość dostępnej kryptowaluty. Niemniej jednak, wraz z ze wzrostem „kryptomajątku” warto jest go przechowywać w większej liczbie portfeli. Pomimo tego, że wiele z nich oferuje zabezpieczenia, które wydają się nie do sforsowania, należy unikać niepotrzebnego ryzyka. Zalecanym jest, by każdy użytkownik w zależności od potrzeb korzystał z kilku portfeli.

W obecnym czasie można znaleźć bardzo wiele różnych portfeli, które często korzystają z unikalnych na swój sposób zabezpieczeń. Na potrzeby niniejszego poradnika przeanalizujemy proces założenia i zabezpieczenia środków na dwóch bardzo popularnych portfelach, których używanie zalecamy naszym klientom.

Portfel Mycelium – dostępny na Androida i iOS

Pierwszym krokiem jest odpowiednio wejście w Google Play/App Store i wyszukanie aplikacji. Po udanej instalacji wystarczy otworzyć aplikację i zacząć z niej korzystać. Niewątpliwą zaletą portfela jest możliwość dodawania nowych oddzielnych rachunków, co pozwala na rozdzielenie środków względem wpływów lub potrzeb. Do każdego rachunku podany jest jego public key, który to należy udostępnić kontrahentom w momencie transakcji. Wysyłanie bitcoinów za pomocą Mycelium jest bardzo proste. Po kliknięciu „Send” na ekranie startowym należy jedynie wpisać kwotę oraz adres portfela odbiorcy, wybrać wysokość prowizji dla potwierdzającego i wysłać. Rodzaj prowizji ma wpływ na szybkość z jaką transfer zostanie zrealizowany.

W celu zabezpieczenia portfela i znajdujących się tam środków należy wejść w ustawienia, a następnie wybrać opcję „back up the wallet”. Aplikacja poinformuje użytkownika o kolejnych krokach, których celem jest utworzenie niepowtarzalnego klucza prywatnego. Użytkownikowi zostanie wyświetlonych kolejno 13 losowych słów z języka angielskiego. Należy je spisać w odpowiedniej kolejności, a następnie wpisać na koniec procesu tworzenia private key. W ten sposób będziemy mogli odtworzyć portfel podając jego klucz prywatny na dowolnym urządzeniu w momencie jego utraty. Niewątpliwą zaletą portfela jest jego prostota i szybkość w wysyłaniu środków. Główną wadą natomiast jest brak zabezpieczeń przy transferze środków, co zwiększa ryzyko ich utraty w momencie uzyskania dostępu do niego przez osoby trzecie.

Portfel BitGo – dostępny na iOS i PC

W tym przypadku założenie portfela zajmuje trochę więcej czasu, jednakże rekompensuje to poziom jego zabezpieczenia. Należy wejść na stronę www.bitgo.com i utworzyć nowe konto. Wystarczy podać adres e-mail i wpisać dowolne hasło. System automatycznie podpowie jak silne jest hasło, które zostało wpisane. Następnie trzeba udać się do swojej skrzynki mailowej i w wiadomości otrzymanej automatycznie kliknąć na przycisk do weryfikacji adresu e-mail. Użytkownik zostanie przekierowany na stronę, gdzie będzie mógł się zalogować.

Podczas pierwszego logowania system zaproponuje nam dwie możliwości zabezpieczenia swojego portfela, których użycie będzie konieczne do wysyłania środków z niego. Do wyboru mamy Google Authenticator i Yubikey. Pierwsze to aplikacja np. na telefon, która generuje jednorazowe kody, które będzie trzeba wpisywać przy wysyłaniu środków. Druga to zewnętrzne urządzenie USB, którego podpięcie będzie konieczne do realizowania transferu. Łatwo się domyślić, że druga opcja istotnie ogranicza mobilność portfela i łatwość w jego użytku.

Wybierając pierwszą opcję należy pobrać aplikacje dostępną zarówno na iOS i Androida. Następnie należy zeskanować kod QR, który zostanie wyświetlony na stronie BitGo po wybraniu zabezpieczenia przez Google Authenticator. Aplikacja automatycznie zapisze sobie miejsce do generowania jednorazowych kodów połączonych z naszym portfelem BitGo. Następnie należy wpisać wygenerowany kod z aplikacji w polu na stronie poniżej obrazka. Bardzo ważne jest by zapisać unikalny kod prywatny do zmiany połączenia naszego portfela z daną aplikacją Google Authenticator. Jest to przydatne, gdy np. utraci się dostęp do niej lub urządzenie i konieczne jest połączenie portfela z nową aplikacją.

Po wpisaniu wygenerowanego kodu na stronie i kliknięciu w przycisk „Submit” użytkownik zostanie przeniesiony na stronę, gdzie będzie mógł pobrać swoją unikalną key card. Jest ona niezbędna do odzyskania swoich środków w razie utraty dostępu do konta BitGo. Należy pobrać plik w formacie .pdf i zapisać w stosownym miejscu. Następnie system poprosi o potwierdzenie pobrania i zachowania key card. Po kliknięciu w przycisk „Confirm” właściciel portfela zostanie poinformowany o jego udanym stworzeniu i przeniesiony na główny pulpit BitGo, gdzie będzie mógł rozpocząć korzystanie z niego. Dopiero w tym momencie użytkownik będzie mógł pomyślnie zalogować się do portfela na urządzeniu mobilnym. Pobrać aplikację może w dowolnej chwili, jednakże do korzystania z niej potrzebne jest ukończenie powyższego procesu.

Z pewnością największymi zaletami BitGo są jego zabezpieczenia. Sami autorzy określają go mianem prawdopodobnie najbezpieczniejszego portfela jaki istnieje. Wynika to wprost z faktu, że ani odtworzenie portfela, ani wysłanie z niego środków nie może odbyć się bez skorzystania z dodatkowych kluczy lub aplikacji. Naszym zdaniem bezpieczeństwo to najważniejszy czynnik, który powinien determinować wybór portfela. W szczególności tego pierwszego. Dodatkowym atutem BitGo dla naszych klientów jest fakt, że transfery z tego portfela na rachunki na Giełdzie Bitelon dochodzą w zaledwie do kilku minut!

cyber security

Czy środki przechowywane w portfelu są bezpieczne?

To zależy od wielu czynników: wybranego portfela, miejsca jego przechowywania, stosowanych przez niego zabezpieczeń oraz przezorności samego użytkownika. Istnieją portfele bardziej lub mniej mobilne. Takie, do których dostęp możemy mieć zarówno z telefonu, jak i z dowolnej przeglądarki internetowej. Można także wydrukować na kartce papieru kopie zapasową portfela z widocznym kluczem publicznym i zaklejonym kluczem prywatnym. Tak zabezpieczony portfel jest znacznie trudniej dostępny dla potencjalnego złodzieja niż np. aplikacja w smartphonie.

Nie należy jednak wyolbrzymiać ryzyka związanego z utratą środków. Jest ono w dużym stopniu podobne do ryzyka utraty pieniędzy z konta bankowego, a mimo to większość osób w dzisiejszych czasach posiada konta bankowe, z których na bieżąco korzysta. Zwyczajnie należy odpowiednio zabezpieczać środki korzystając z portfeli oferujących wysoki standard bezpieczeństwa. Konieczna jest również dyscyplina u samego użytkownika, który nie powinien z czasem bagatelizować wypracowanych metod działania.

 

/RG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *