Kryptowaluty a podatek – temat wraca.

podatek

Temat płacenia podatków od dochodu (i posiadania) kryptowalut wraca. Po opublikowanej przez Ministerstwo Finansów interpretacji w mediach  rozpętała się burza…

W odpowiedzi na interpretacje Ministerstwa własną analizę zleciło Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Możecie znaleźć je tutaj. Zgodnie z dokumentem podatek PCC od każdej transakcji zakupy czy sprzedaży waluty cyfrowej jest niezasadny.

Protest

Kolejnym etapem sprzeciwu był happening zorganizowany 20.04.2018 r. w Ministerstwie Finansów. Tego samego dnia odbyło się także spotkanie rządzących z przedstawicielami środowiska kryptowalutowego.

„Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace nad zmianami legislacyjnymi, które doprowadzą do odstąpienia od podatku od czynności prawnych wobec tego typu instrumentów. (…) Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji. (…) W żadnym razie nie odstępujemy od opodatkowania tego typu instrumentów i dochodów na tych instrumentach” – powiedział w czasie konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu wiceminister finansów Paweł Gruza.

Rezultat

Resort wycofał się z podatku PCC, jakim chciano obłożyć każdą transakcję kryptowalutową. Nie rozwiano jednak wszystkich wątpliwości. Obecne ustalenia nie rozwiązują choćby problemów z rozliczaniem podatku krypto-krypto (naliczanego przy wymianie np. bitcoina na ether, czy litecoin na bitcoin gold). Tymi kwestiami może zająć się organizowana właśnie grupa ekspercka.

Można chyba uznać, że w kwestii rozmów z Ministerstwem nastąpił jednak pewien przełom. Co ważne spotkania eksperckie przedstawicieli MF ze środowiskiem kryptowalutowym nadal trwają. Oddajmy głos Jakubowi Mościckiemu z fundacji Trading Jam, który jest jednym z uczestników rozmów: „Wczorajsze spotkanie w Ministerstwie Finansów (chodzi o  24.04.2018 r) przebiegło w przyjaznej atmosferze, chociaż jak można się było spodziewać, nie przyniosło tak bardzo upragnionych przez nas rozstrzygnięć na temat opodatkowania kryptowalut. Ze strony branżowej padło kilka możliwych rozwiązań, które znakomicie ułatwiłyby obliczanie należnego podatku. Jednym z postulatów było wprowadzenie podatku od wypłat z giełdy. Podatek ten nie byłby wysoki, rzędu 0,5%, ale jego obliczenie, zarówno przy giełdach polskich jak i zagranicznych byłoby dziecinnie proste. Na kolejnym zaplanowanym spotkaniu grupy roboczej mamy poznać stanowisko poszczególnych departamentów odnośnie przedstawionych propozycji.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *