Newsy – styczeń 2018

 

Od dziś będziemy na naszym blogu i fanpage’u cyklicznie publikować podsumowania danego okresu, które mogą mieć wpływ na cenę i kurs Bitcoina. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one w podejmowaniu decyzji w kwestii kupna czy sprzedaży kryptowalut na naszej platformie.

Zacznijmy od Polski. Nasz premier Mateusz Morawiecki był uczestnikiem szczytu ekonomicznego w Davos. Jednym z często pojawiających się w wypowiedziach polityków i ekonomistów tematów była kwestia kryptowalut. Szef polskiego rządu zapytany o waluty cyfrowe stwierdził, że nasze władze rozważają wprowadzenie zakazu lub regulacji tego rynku, porównał także fenomem Bitcoina do… Amber Gold. Biorąc Morawieckiego w obronę należałoby zauważyć, że był zaskoczony pytaniem i prawdopodobnie na nie nieprzygotowany.

Mimo tego należy przypomnieć, że Rada Ministrów już kilka dni wcześniej przyjęła projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z zapisami zawartymi w dokumencie do nowych przepisów prawnych będą musiały dostosować się m.in. podmioty zajmujące się wymianą walut cyfrowych – w tym wypadku giełdy i kantory. Firmy te będą zobligowane do prowadzenia rejestrów użytkowników, którzy dokonują transakcji kupna i sprzedaży kryptowalut. W ustawie podjęto też próbę zdefiniowania waluty cyfrowej:
„…rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej
b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące
c) pieniądzem elektronicznym w rozumiem u ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych
d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi
e) wekslem lub czekiem – oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego;”

W Davos, jak już wspomnieliśmy, o kwestię dotyczącą kryptowalut pytano innych czołowych polityków i specjalistów. Nie pominięto przy tym premier Theresy May. Szefowa brytyjskiego rządu odpowiedziała, że ona i jej współpracownicy analizują temat: „Na kwestię kryptowalut powinniśmy patrzeć bardzo poważnie, właśnie z powodu na sposób, w jaki cyfrowe waluty mogą być wykorzystywane, szczególnie przez przestępców”. Angielska liderka była daleka od jakichkolwiek kategorycznych stwierdzeń względem kryptowalut. Widać, że władze Zjednoczonego Królestwa obecnie obserwują tylko rozwój sytuacji na rynku i w kwestii technologii łańcucha bloków.

Idee i naturę kryptowalut o wiele lepiej rozumie Bank Centralny Holandii. W oficjalnym oświadczeniu instytucja stwierdziła, że na dzień dzisiejszy waluty cyfrowe nie stanowią żadnego zagrożenia dla holenderskiej gospodarki. Zdaniem ekspertów banku kupujących Bitcoina i jemu pochodne jest obecnie po prostu za mało. W piśmie ostrzeżono jednak osoby chcące zainwestować w ten nowy rynek przed ewentualnymi dużymi spadkami, które mogą na nim wystąpić. Oficjalnie przyznano także, że bank pracuje obecnie nad czterema projektami związanymi z wykorzystaniem blockchaina. Rozumiejąc istotę technologii instytucja nie zamierza też dążyć do zakazu kryptowalut w Holandii.

Nad wdrożeniem nowego narzędzia opartego na blockchainie dla swoich klientów pracuje nowojorska giełda (NYSE). Jej operator Intercontinental Exchange (ICE) przy współpracy ze startupem Blockstream przygotowuje aplikacje, która da możliwość śledzenia rynków kryptowalutowych z całego świata. Mowa zarówno o prostych danych cenowych, ale też szczegółowych informacjach na temat zleceń kupna i sprzedaży. Ideą jest to, by gracze giełdowi byli w stanie przewidzieć ruchy na rynkach i zarobić dzięki możliwościom arbitrażowych.

Samsung, w kooperacji z tajwańską TSMC Taiwan, rozpoczął produkcję ASIC do kopania kryptowalut. Zgodnie z doniesieniami portalu „The Bell” już w 2017 r. zakończono prace nad projektem urządzenia. Ważne zaznaczenia jest to, że Samsung jest w posiadaniu jednej z największych infrastruktur wytwórni półprzewodników na świecie. Wejście tego giganta na rynek miningu walut cyfrowych może otworzyć nową epokę dla branży, ponieważ firma z pewnością będzie stanowić poważną konkurencję dla chińskiego Bitmaina.

Jedna z najważniejszych na rynku agencji ratingowych, Weiss Ratings, postanowiła dokonać ratingu… kryptowalut. To pierwsze tego typu spojrzenie na waluty cyfrowe w ich historii. Badaniu poddano 74 kryptowaluty. Każdej z nich przydzielono oceny w skali od A (doskonała) do E (bardzo słaba). Kryteria ratingowe, jakie wykorzystano w analizie to: indeks ryzyka (risk index), indeks korzyści (reward index), indeks technologii (technology index) oraz indeks podstaw (fundametals index). W ramach indeksu ryzyka analizuje się potencjalne zagrożenia związane z daną kryptowalutą. Indeks korzyści mierzy potencjalny wzrost waluty czy jej szanse na stabilizację kursową. Przy indeksie technologicznym skoncentrowano się na kwestiach technologicznych, zaś indeksie podstaw realne zastosowanie dla danej kryptowaluty na rynku. Co ciekawe najwyżej w rankingu wypadło Ethereum z oceną B. Doceniono także Steem, Neo i Cardano (. Zdecydowanie gorzej wypadły starsze waluty tj. Bitcoin i Litecoin, którym przyznano ocenę C+.

Ekscentryczny milioner i przedsiębiorca, John McAfee, nie schodzi od jakiegoś czasu z ust osób zainteresowanych inwestowaniem w kryptowaluty. Tym razem jednak nie zaintrygował nikogo swoimi bardzo optymistycznymi prognozami ceny, ani nie pompował ceny żadnego altcoina. Po raz pierwszy zabawił się jednak w wizjonera pod kątem używalności BTC. „W przeciągu najbliższych pięciu lat ponad połowa świata, mogę Ci to obiecać, będzie już korzystała z kryptowalut. Druga połowa, która nie będzie tego robiła, to ludzie, którzy nie mają smartfona lub dostępu do Internetu” – stwierdził McAfee podczas wywiadu w ramach konferencji dotyczącej blokchaina w Tajlandii. To nie pierwsza tego typu wizja świata w najbliższej przyszłości. Inwestor Tim Draper już parę miesięcy temu stwierdził, że za połowę dekady płacenie gotówką i tradycyjnymi walutami będzie czymś wstydliwym, zaś świat przestawi się na waluty cyfrowe. Czas kupować Bitcoina i jemu pochodne?

Jedna odpowiedź do “Newsy – styczeń 2018”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *